Rower stacjonarny – sposób na ćwiczenie w domu

Jazda na rowerze to jedna z najlepszych i najczęściej polecanych aktywności sportowych. Trudno w skrócie opisać wszystkie jej zalety. Rower angażuje wiele partii ciała, dzięki czemu doskonale wpływa na całą sylwetkę. Daje również możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, co samo w sobie jest niezwykle ważne. Posiada jednak jedną wadę – jest to sport mocno uzależniony od warunków pogodowych. Nie każdy ma w sobie na tyle determinacji, aby jeździć w zimnie czy deszczu. Między innymi w takich sytuacjach sprawdzają się rowerki treningowe.

Czym są rowery stacjonarne?

Mówiąc ogólnie, rower stacjonarny do domu to przyrząd do ćwiczeń, który swoją konstrukcją przypomina zwykły rower. Również on składa się z ramy, siedziska, pedałów i kierownicy. W odróżnieniu od standardowego roweru, ten nie posiada jednak kół. Można dzięki temu ustawić go w dowolnym zamkniętym pomieszczeniu i pedałować, nie przemieszczając się przy tym.

Przyrząd ten został stworzony specjalnie po to, aby osoby które z jakiegokolwiek powodu nie chcą lub nie mogą ćwiczyć akurat na zewnątrz nie musiały rezygnować ze swojej ulubionej aktywności. Istnieje kilka podstawowych rodzajów takich rowerów:

– Rowery mechaniczne. Jest to typ o najprostszej konstrukcji. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenie na nim jest mniej efektywne. Opór pedałów jest tu regulowany za pomocą zwykłego pokrętła. Rower taki nie posiada zbyt wiele elektroniki, co z jednej strony czyni go bardziej bezawaryjnym, ale z drugiej powoduje, że liczba jego funkcji jest mocno ograniczona.

– Rowery magnetyczne. Odznaczają się one bardziej zaawansowanym mechanizmem oporu. Oznacza to, że można lepiej dostosowywać tryb ćwiczeń do swojej kondycji fizycznej i stopniowo zwiększać poziom trudności. Taki rower kosztuje oczywiście więcej niż mechaniczny, ale posiada o wiele więcej funkcji.

– Rowery elektromagnetyczne. Jest to najbardziej zaawansowany typ. Modele takie dają wiele możliwości w kwestii dostosowywania trybu pracy do potrzeb użytkownika. Posiadają też zwykle wiele dodatkowych funkcji, pozwalających na ułożenie najlepszego dla siebie treningu.

Ćwiczenie i rozrywka w jednym

Rower stacjonarny nie potrzebuje wiele miejsca w domu. Oprócz tego z łatwością można uczynić trening na nim znacznie przyjemniejszym. Można na przykład ustawić go przed telewizorem czy komputerem, i w czasie ćwiczenia obejrzeć film.

Trening w domu nie musi być nudny. Oczywiście, dla wielu osób nic nie zastąpi jazdy na rowerze na świeżym powietrzu. Rower stacjonarny jest jednak świetną propozycją chociażby dla osób, które nie chcą jeździć zimą, a zależy im jednocześnie na utrzymaniu dobrej kondycji przez ten czas.

About the Author

You may also like these